top of page

Müzik eğitimi hakkında

 

Buna karşı çıkan yoktur, atasözü olarak kullanır ve hepimiz biliriz ki

'EĞITIM ŞART'

            'Yav bu çocuk çok yetenekli, baksanıza bir sürü enstrüman çalar, sesi çok güzel, kesinlikle star olacaktır, mutlaka eğitim görmesi lazım' laflarını çok duydum ve...

O yetenekli, bir sürü müzik enstrümanı çalan, şarkı besteleyen, müziksiz yaşayamayan bıdık, eğitime başlayınca müziğe küsüp, onu bırakıyor, ha anne babaların baskısı yeterince büyükse, bırakamıyor ama hep 'gözü dışarda' başka müzik, başka heyecan peşindedir kendisi.
Size bir soru, bildiğiniz 'Star' olan insanların hayatlarını ufaktan araştırdığınızda, yüzde kaçının eğitim görmüş olanla karşılaştınız?

Az mı?

Çok az mı?

Neredeyse hiç mi?

Neden?

Çünkü müzik eğitimi; Star'ı bırakın, parlak, fikir dolu, yaratıcı müzik adamı yetiştirmek için değil, nota okuyabilecek, bunu çal deyince çalabilecek bir birey yetiştirmek için vardır.

            Derslerime gelenlerden bir çok yaralı var, ben klasik müzikten nefret ediyorum diyen çok, ben (gitarı, piyanoyu ya da neyse o enstrümanı) sevmiyorum, diyenler oldu, ben notadan korkuyorum diyenler ...

Bütün bu anormallikleri düzelttim ve düzeltiyorum.

            Bir öğrencim bana 'hocam siz hangi müfredatı kullanıyorsunuz' diye sormuştu.Benim müfredatım senin zaafların dedim. Derslerim teke tek olduğu için, eksikleri kişiye/seviyeye göre gideriyorum.

 

Ben kimim?

Adım Yuriy Ryadchenko.

5 yaşında iken dedemin harmonikasını çalmaya başladım.

8 yaşında, babam bana fransız akordion (bayan) alınca, müzik okuluna yazıldım.

5 yıllık eğitimi tamamlayıp, başka hoca ile okulda 2 sene daha okudum.

Askerlikten sonra müzik kolejine girdim (bu sefer saksafon öğrenmek üzere)

Onu da 4 yılda bitirdim. Hemen ardından konservatuara girdim. 5 yıl sonra mezun oldum. O sırada profesyonel olarak , çeşitli orkestralarda, saksafon, bass gitar ve klavye çaldım, tabi ki ayrı zamanlarda :)

Müzik eğitimim 16 yıl sürdü, bir şeyler öğrenmiş miydim? elbette!!!

Yalnız eğitim sonrası hayatımda, öğrendiklerimden tek tek kurtulmaya çalıştım ve çalışıyorum. Çünkü bize öğrettikleri şey, yaşadığımız hayattan alakasız şeylerdi. Öğretmek için kullanılmış materyal ve yöntemler, müzik adamı yetiştiremez.

O yüzden yıllar içinde kendi metodumu geliştirdim, ve bana 'ondan bundan korkarım', 'bunu şunu anlayamam' diyenler, müziği anlamaya başlayıp, nota, müzik teorisi, armoni bilmek ve kullanmak ne kadar zevkli olduğunu anladılar.

bottom of page